AKM Alarm Kontrol Merkezi Nasıl Çalışır ?

Evinize veya iş yerinize kurulan ve sinyalleri AKM Alarm Kontrol Merkezi tarafından 7/24 takip edilen bir alarm sistemi, öncelikli olarak davetsiz misafirleri bu lokasyondan uzak tutar ve üstün bir caydırıcılık sağlar. Alarm sistemi ve AKM Alarm Kontrol Merkezi Hizmetleri aşağıda açıklanan adımları takip eder.

akm-nasıl-calisir

Algılama

Evinize veya işyerinize kurulan alarm sistemi içerisindeki dedektörlerin algıladığı hareketler panele iletilir. Alarm paneli, telefon/gsm/internet hatları üzerinden otomatik olarak AKM Alarm Kontrol Merkezi ile irtibata geçer ve aynı zamanda lokasyonda kurulu sirenleri de harekete geçirir.

Anında Müdahale

Alarm durumundan haberdar olan AKM Alarm Kontrol Merkezi uzman operatörleri aracılığı ile anında gerekli kişileri haberdar ederek ilgili birimleri de olaya müdahale etmeleri için harekete geçirir.

Adres Bildirimi

AKM Alarm Kontrol Merkezi yangın, gaz kaçağı gibi durumlarda anında aboneye ve ilgili birimlere haber verdiği gibi, şifre paneli üzerinde yer alan ambulans tuşuna basıldığında ilgili lokasyona ambulans yollar veya verilmiş bilgiler doğrultusunda sağlık sigortası poliçesinde belirtilen anlaşmalı kurumu haberdar eder.

Panik Butonu

Sistem açık veya kapalı pozisyonda olsa dahi panik butonunun kullanılması durumunda ilgili kişilere haber verilirken aynı zamanda da kolluk kuvvetlerine haber verilir.

AKM Alarm Kontrol Merkezi tüm bu işleri T.C İçişleri Bakanlığı’nın 5188 sayılı kanun ve uygulama
yönetmeliğine göre düzenlenmiş olan 61 numaralı ALARM MERKEZİ KURMA ve İZLEME
İzin Belgesi’ne dayanarak yapmaktadır.

aboneler-header1

Doğru ve Zamanında Bilgilendirme

Kapalı Gün Hizmeti

İşyerleri için; çalışma yapılmayacak gün var ise (pazar günü, bayramlar, abone tarafından belirlenmiş olan özel günler vs.) şifre kullanılarak giriş yapılsa dahi ilgili lokasyon aranarak parola karşılığında teyit alınır ve ardından iş yeri sahibine telefon ile ulaşılarak bilgi verilir.

Geç Açılış Takibi

Abonelerin belirttiği açılış saatinde belirtilen lokasyonda açılış gerçekleşmez ise AKM operatörleri tarafından firma sahibine telefon yolu ile bilgi verilir.

Limitli Süre Takibi

Risk seviyesinin yüksek olduğu lokasyonlarda (ATM kabinleri, kasa daireleri, depolar, vb.) abone tarafından belirlenen işlem süresi aşıldığı takdirde AKM operatörleri tarafından derhal ilgili birimlere haber verilir.

Kurma Kapatma Kontrolü

Aboneler istedikleri saatte AKM operatörlerini arayarak parola karşılığında alarm sistemlerinin kurulu olup olmadığını öğrenebilirler.

Arıza Bildirimi

Alarm sisteminde oluşabilecek arızalar (Elektrik kesilmesi, akü azalması, dedektör pil azalması vs.) anında AKM operatörü tarafından abonelere ve teknik servislerine iletilir.

Test Kontrolü

AKM Alarm Kontrol Merkezi her abonenin alarm sistemi paneli ile günde en az bir kere olmak kaydı ile haberleşir. Test kontrolü denilen bu işlem sonucunda panelin alarm merkezi ile haberleşmediği fark edilir ise bu durum alarm olarak algılanır, abone ve teknik servisine derhal haber verilir.

Asistanlık Hizmeti

AKM operatörleri abonelerine 7/24 saat teknik asistanlık hizmeti verir. (Şifre değiştirilmesi, yeni şifre oluşturulması, alarmın kurulması veya kapatılması esnasında meydana gelebilecek sorunların giderilmesi, alarm panelinin saatinin ayarlanması vb.)

aboneler-header2

Detaylı Raporlama

Geniş Arşiv Kaydı

AKM aboneye verilmesi gereken her servisin bir kopyasını kendi bilgisayar ağında tutarak o aboneye ait yıllık servis raporunu ve sinyal grafiğini sunabilir. Bu servis formları montaj firmalarına elektronik ortamda iletilebilir.

Raporlama Seçenekleri

AKM Alarm Kontrol Merkezi’ne gelen her türlü sinyal aboneye ait aylık aktivite raporunda gözükür. Abone tüm bu bilgilere, www.akmguvenlik.com.tr adresinden AKM Alarm Kontrol Merkezi tarafından kendisine verilen WEB PAROLASI ile ulaşabilir.

Çoklu Kullanıcı

Birden fazla kullanıcının olduğu lokasyonlarda her kullanıcıya ayrı ayrı şifre tanımlanması yolu ile hangi kullanıcının sistemi ne zaman kurup kapattığı isimleriyle birlikte aktivite raporlarında görüntülenebilir.

Çoklu Lokasyon

Birden fazla şubesi olan işyerlerine aylık sinyal grafikleri detaylı olarak gönderilebildiği gibi, günlük kurma kapatma sinyalleri de excell formatında talep edilen saatte tek bir dosya altında gönderilebilir.

aboneler-header3

Güvenilir Bilgi, Doğru Karar ve Süratli Aksiyon

Closing Hizmeti

Abonelerin belirtmiş oldukları saatlerde alarm sistemi kurulmamış ise alarm kontrol merkezi bu durumu bir alarm olarak algılar ve belirtilen sistem kullanıcılarını arayarak alarm sisteminin devreye alınmasını sağlar.

Anında Bildirim

Soygun, hırsızlık, yangın ve panik durumlarında konut ya da işyeri sahibi ve ilgili merciler derhal aranır.

Tehdit Şifresi

Abone alarm sitemini tehdit altında kapatmış ise (abone için önceden belirlenmiş olan tehdit şifresi kullanarak) AKM operatörleri lokasyondan teyit almadan durumun detaylarını da bildirerek derhal ilgili kolluk birimlerini olay yerine yönlendirir.

Panik Alarmı

AKM operatörleri alarm sistemi kurulu olmasa dahi, PANİK BUTONU vasıtası ile gönderilen her sinyalde ilgili kolluk kuvvetlerini bilgilendirerek derhal alarm gelen lokasyona yönlendirirler.

SMS Hizmeti

AKM aboneleri, opsiyonel olarak alarm sistemlerinden gelen her türlü sinyali (kurma, kapatma, ­arıza­, alarm vb.) anında ve otomatik olarak SMS yolu ile alabilirler.

Eviniz veya işyerinizde kurulu olan alarm sistemi içerisindeki dedektörler, algıladığı hareketleri panele iletir. Alarm paneli, telefon / gsm / internet hatları üzerinden otomatik olarak AKM Alarm Kontrol Merkezi ile irtibata geçer. Aynı zamanda lokasyonda kurulu sirenleri de harekete geçirir. AKM Alarm Kontrol Merkezi, alarm durumunda ilgili kişi ve birimleri olaya müdahale etmeleri için bilgilendirir.
Elektrik kesildiğinde, panel içerisindeki akü devreye girer. Panele bağlı uç birim sayısına uygun olarak sistem, minimum 8 saat kesintisiz olarak çalışır. Yani sistem, her koşulda devrede kalır. Elektrik geldiğinde ise sistem aküyü şarj eder.
Hırsızlık vakalarının önüne geçmek ve evlerin güvenliğini sağlamak için çoğunlukla demir parmaklık veya çelik kapı taktırma yolu tercih edilse de bu yöntemler, genellikle hırsızlara karşı yetersiz kalır. Hırsızlık durumunda bile yeterli ve sağlıklı çözümler sunamayan bu alternatifler, yangın ve deprem durumlarında kaçışı zorlaştırdığı gibi, gaz kaçağı, su baskını, panik ve acil sağlık problemleri gibi konularda tamamen işlevsiz kalırlar.

Gece bekçileri ya da güvenlik görevlileri elbette caydırıcı birer çözümdür ama insan faktörünün yalnız kaldığı durumlarda rutin hareketler ve işletme körlüğü güvenlik zafiyeti oluşturmaktadır.

Hırsızlık vakalarında sadece mal güvenliği değil, can güvenliği de tehlike altındadır. Alarm sistemleri, öncelikle kullanıcıyı korumak için vardır. Sigorta, hırsızlık nedeniyle meydana gelen zararı kısmi olarak karşılasa da kullanıcı için manevi değeri olan eşyaları geri veremez. Öte yandan, sigorta ile alarm sistemi birbirini bütünler, birbirlerinin yerine geçemez. Alarm sistemi, hırsız için caydırıcı özellik taşıdığından aynı zamanda bir önlem işlevi görür.
Alarm merkezine bağlı olmayan sistemler, günümüzde profesyonel koruma sağlayan sistemler değildir. Alarm durumunda sinyaller alarm merkezine iletildiğinde, daha önce sizin belirlediğiniz telefon numaraları aranır. Gerekli durumlarda emniyet güçlerine, itfaiye ve ambulansa alarm bilgisi verilir. Alarm merkezine bağlı olmayan sistemler ise sadece lokal olarak çalışır ve çevrenin bu alarma duyarsız kalma olasılığı yüksektir.
Mevcut telefon hattınız yeterlidir. AKM Alarm Kontrol Merkezi bağlantısı, telefon veya faks cihazlarınızı kullanmanızı engellemez. Sistem, herhangi bir tehdit algıladığında konuşma yapıyor olsanız bile önceliği alarm sistemine tanır ve konuşmanızı keserek alarm kontrol merkezini arar.
Evdeyken dilerseniz sadece kapı ve pencere dedektörlerini devreye alarak evinizde dilediğiniz gibi dolaşabilirsiniz. Bunun için, isteğinizi keşif sırasında teknik ekibe bildirmeniz yeterli olacaktır.
Bu durumda sistem sabotaj korumalı olduğu için, AKM Alarm Kontrol Merkezi anında sabotajdan haberdar olur. Ayrıca, sirenin içindeki akü devreye girer ve akü bitene kadar siren çalmaya devam eder.
Kablosuz alarm sistemi kurulumu mümkündür. Ancak sirenler, tuş takımı ve telefon hattı için enerji kablolamasının yapılması zorunludur. Kablosuz sistemler, kablolama imkanı olmayan veya kabloların gizlenmesinin mümkün olmadığı mekanlarda önerilmektedir.
Evcil hayvanları algılama özelliğine sahip özel dedektörler sayesinde, sistem sorunsuz olarak kullanılabilir. Bu durumu keşif esnasında teknik ekibe bildirmeniz yeterli olacaktır.
Alarm sistemi kurulumu yapılırken mekanın giriş bölümüne, erişimi kolay bir noktada, sistemi kurmak veya kapamak için keypad olarak adlandırılan tuş takımı yerleştirilmektedir. Mekana giriş yaptığınız anda sistem sizi algılar ve şifrenizi girmeniz için tanınan sürenin sonuna kadar bekler. Bu süre montaj esnasında talepleriniz doğrultusunda teknik ekip tarafından tanımlanır. Hatalı şifre girilmesi veya şifre girilmesine rağmen sistem devre dışı bırakılmadığı takdirde alarm çalmaya başlar ve uyarıyı alan AKM Alarm Kontrol Merkezi sabotaj prosedürlerini işleme koyar.
Yazılı olarak vereceğiniz talimat ile mekanınızın açılış ve kapanış bilgileri anlık, günlük, haftalık ve aylık raporlar olarak tarafınıza iletilir.
AKM Alarm Kontrol Merkezi’ne vereceğiniz sözlü veya yazılı talimat ile çalışanlarınızın sistemi kurma / kapama işlemlerinin tamamı tarafınıza rapor olarak bildirilecektir.
Aboneliğinizin başlangıcında okuyarak imzaladığınız sözleşmede belirlediğiniz ve sonradan yazılı talimatınızla değiştirebileceğiniz, sistemde kayıtlı parolalarınız size destek veren operatörler tarafından doğrulatılır. Parolanız teyit edildiğinde görüşme yapılır.